Atrakcje turystyczne regionu

  • Muzeum Regionalne w Wiślicy
Wiślica jest zabytkowym zespołem, położonym przy rzece Nida, wśród malowniczych łąk Ponidzia. Początki miejscowości datuje się na IX wiek i wiąże się je z Państwem Wiślan. Średniowiecze to okres rozkwitu Wiślicy. Dziś stanowi namacalne świadectwo swojej dawnej świetności.

W Wiślicy możemy zobaczyć: Bazylikę wraz z podziemiami p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV w., będącą jednocześnie Sanktuarium Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej, z półpłaską rzeźbą datowaną na XIIIw., podziemia są pozostałościami dwóch kościołów romańskich, z XII i XIII w. z zachowaną posadzką tzw. "Płytą Orantów", Dzwonnicę ufundowaną przez Jana Długosza z XV w., Dom Długosza z XV w., Grodzisko wczesnośredniowieczne z przełomu X i XI w., Pawilon Archeologiczny z pozostałościami X-wiecznego kościoła oraz Misę Chrzcielną z 880 r. n.e.

  • Dwór w Szańcu "Murowaniec"
Dwór w Szańcu zbudowany z kamienia łupanego prawdopodobnie w latach 1580 – 1609 na jeszcze starszych fundamentach gotyckiej budowli. Od około 1815 roku dwór nie był zamieszkały. W 1985 roku stał się własnością prywatną. Był wielokrotnie restaurowany i remontowany, jednak w chwili obecnej znajduje się w stanie ruiny, ale adaptowany jest do celów mieszkalnych. W otoczeniu dworu zachowały się resztki parku dworskiego o pow. 3,61 ha. W pobliżu znajduje się kościół p.w Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1499roku

  • Dwór w Widuchowie
Dwór zbudowany w roku 1620 przez Mikołaja Krupkę, dziedzica Mojkowic i Widuchowej. Jest to obiekt w stylu późnorenesansowym i był on kilkukrotnie odnawiany. Murowany z kamienia, przykryty gontowym, czterospadowym dachem, potynkowany.

  • Kościół filialny p.w. św. Stanisława Bpa w Chotelku

Świątynia powstała w 1527 roku, w odróżnieniu od buskiej, jest prostsza w konstrukcji, gdyż nie ma wyodrębnionej zakrystii i prezbiterium.  Jest to drugi kościół ufundowany przez kanonika sądeckiego Stanisława Słupskiego. Chotelecki kościółek jest jedynym zachowanym przykładem XVI wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego na Ziemi Kieleckiej. W kościele zachowały się niektóre elementy pierwotnego wyposażenia. W ołtarzu wizerunek św. Stanisława – patrona świątyni.

  • Willa Polonia - Galeria "Zielona"

Willa „Polonia” wzniesiona została w 1900 roku na posesji przy ulicy Mickiewicza pod numerem 7. Budowniczym obiektu był lekarz zdrojowy – doktor Julian Majkowski. Willa jest obecnie jedynym drewnianym budynkiem w obrębie tak zwanej „Buskiej starówki”. Obecnie w Willi znajdują się sale ekspozycyjne Muzeum Ziemi Buskiej.

  • Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

Centrum Bajki otwarte zostało 24 lutego 2010 roku. Instytucja prowadzi działalność kulturalną. Mieści się w nim Muzeum Postaci Bajkowych, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią, sala kinowa i teatralna, księgarnia, sklep z pamiątkami i kawiarnia. W otoczeniu budynku znajduje się ogród edukacyjny oraz Amfiteatr.

  •  Baseny Mineralne w Solcu-Zdroju

Kompleks to jedyny w Polsce obiekt z wysoko zmineralizowaną wodą mineralną. W skład kompleksu wchodzą: basen rekreacyjny z wysoko zmineralizowaną wodą, leczniczy basen solankowo-siarczkowy, brodzik dla dzieci, strefa Saun & Wellness, letni basen zewnętrzny z plażą i leżakami, przychodnia rehabilitacyjna.

tekst: busko.travel